icon_corner icon_start_stop enlarge2 icon_start_stop icon_start_stop icon_post icon_miss icon_save icon_card_red enlarge2 icon_save icon_start_stop icon_card_yellow attack icon chevron-down icon chevron-left icon chevron-right icon chevron-up icon cross icon defence icon icon_disallowed_goal email icon facebook icon google icon instagram icon linkedin icon messenger icon pinterest icon play icon plus-thin icon plus icon search icon soundcloud icon sub-in icon sub-out icon icon_sub tweet icon twitter icon icon_user__out icon_user_out vimeo icon whatsapp icon icon_start_stop youtube icon

High Contrast is on. Turn off You can turn high contrast on again via the link in the footer to our accessibilty page

Close
/media/44201/checkatrade-trophy-draw.jpg

Latest News

EFL Trophy group stage draw revealed on Friday

Newcastle United Under-21s will find out their 2019/20 EFL Trophy round one opponents on Friday, 12th July.

The draw will take place live on talkSPORT at 12.30pm (BST) and the young Magpies, one of 16 Category One academy teams invited to compete in the competition this season, will be placed into their respective groups along with three EFL clubs from League One and League Two.

Last term, Newcastle's second-string enjoyed an impressive run to the last 16 in the 64-team competition, achieving a 100 per cent winning record in Group G following away wins against Doncaster Rovers, Notts County and Grimsby Town.

United also defeated Macclesfield Town via penalties in the second round at St. James' Park before suffering a 4-0 defeat against eventual finalists Sunderland at the Stadium of Light.

The opening round of fixtures are due to take place on the week commencing Monday, 2nd September, with the competition split into northern and southern sections up until the semi-final stages.

EFL Trophy Northern Groups:

Group A - Grimsby Town, Scunthorpe United, Sunderland, Invited Club

Group B - Accrington Stanley, Fleetwood Town, Oldham Athletic, Invited Club

Group C - Bury, Salford City, Tranmere Rovers, Invited Club

Group D - Macclesfield Town, Port Vale, Shrewsbury Town, Invited Club

Group E - Burton Albion, Crewe Alexandra, Mansfield Town, Invited Club

Group F - Bolton Wanderers, Bradford City, Rochdale, Invited Club

Group G - Blackpool, Carlisle United, Morecambe, Invited Club

Group H - Doncaster Rovers, Lincoln City, Rotherham United, Invited Club

Recommended for you

Breaking News

Dismiss Close
Enable Recite